Home

Prąd ze słońca, czyli jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika - Wynalazek znany od lat?
Wydawać by się mogło, że podobny wynalazek istniał już w bateriach kalkulatorowych i zegarkowych trzydzieści, czy czterdzieści lat temu. Owszem, ogólny charakter był zbliżony, jednak działanie dzisiejszych elektrowni słonecznych jest o wiele bardziej zaawansowane. Dopiero współczesna technologia pozwoliła przenieść ten wynalazek w większą skalę. Kryzys energetyczny lat siedemdziesiątych XX wieku kazał zadać wyraźne pytania na temat tradycyjnych paliw kopalnych, ale realne odpowiedzi na nie przynosi dopiero następne stulecie.

W takim razie na czym polegało wykorzystanie energii słonecznej w przemyśle i na użytek domowy? To, co znamy z lat osiemdziesiątych, zwie się kolektorami solarnymi. W kontekście gospodarstw domowych i powszechnego użytku służą raczej do produkcji energii cieplnej. Jest to bardzo pożyteczny i racjonalny system. Może funkcjonować odrębnie względem tego omawianego w temacie. Panele fotowoltaiczne lub ogniwa fotowoltaiczne to bowiem coś zupełnie innego. Ułóżmy jednak sprawy po kolei.

Odnawialne źródła energii
Coraz częściej spotykamy się z tym terminem. Funkcjonuje on również jako skrót „OZE”. Oznacza on takie źródła energii, które nigdy się nie kończą. Doskonale znane nam metody tradycyjne takie jak: ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel brunatny nie są niewyczerpywalne. Wcześniej czy później ich zabraknie. Dodatkowo ich eksploatacja wiąże się z degradacją środowiska naturalnego. Dzieje się tak głównie na płaszczyźnie emisji gazów cieplarnianych.

Odnawialne źródła energii, takie jak słońce, wiatr i ruch wody, są w ogólnym rozumieniu bezinwazyjne. Nie wpływają na kondycję naszej planety, a dodatkowo można z nich korzystać niemal całkowicie za darmo. Jedyne koszty ponosimy na samym początku. Później jednak całkowicie zmienia się nasze podejście do comiesięcznych faktur za prąd, których zwyczajnie nie ma.

Człowiek od wieków próbował okiełznać naturę. Na pewnych poziomach się to udawało. Młyny wiatrowe, czy wodne umiały czerpać energię z wiatru. Jednak dopiero dziś weszliśmy na taki poziom, że korzystanie z naturalnych sił przyrody staje się naprawdę optymalne.

Jak działają panele fotowoltaiczne?
Zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest dość łatwa do wytłumaczenia. Panele fotowoltaiczne skonstruowane są na bazie krzemowych płytek półprzewodnikowych, wewnątrz których kumuluje się pole elektromagnetyczne. Zasada ich funkcjonowania jest zbliżona do tej, która występuje w kolektorach słonecznych, jednak, jak już wspomniano powyżej – oddają one nie tylko ciepło, ale i energię elektryczną. Taka konstrukcja, którą najczęściej umiejscawia się na dachu, stanowi zespół połączonych ze sobą ogniw. Owe ogniwa łączy się szeregowo, by efekt uzyskiwania energii był najbardziej optymalny. Taki ciąg ogniw w branży nazywany jest „stringiem”. Każde takie ogniwo, w momencie wystawienia na światło, średnio generuje napięcie 0,5 V. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że efekt uzyskujemy nawet podczas pochmurnego dnia.

Kiedy światło pada na ogniwa z półprzewodników wytrącają się elektrony, dzięki czemu tworzą się przeciwne ładunki. Naturalne działanie pola elektromagnetycznego powoduje rozdzielanie się owych ładunków i powstawanie energii elektrycznej. Falownik (inna nazwa: inwerter) sprawia, że wytworzony w ten sposób prąd stały zmienia się w prąd zmienny, pasujący do naszych europejskich standardów (230/400V, 50Hz).

Nic dziwnego, że panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Jedną z wiodących na rynku firm zajmujących się montażem tego rodzaju paneli jest Stilo Energy.

Mapa strony:

  • Strona główa
  • O nas
  • Oferta
  • Porady
  • Kontakt

RECENT NEWS

Footer with solid color background and a contact form, Easily add subscribe and contact forms without any server-side integration.

Mobirise helps you cut down development time by providing you with a flexible website editor with a drag and drop interface.

Sukskrybuj

Połącz się z nami

© Copyright 2017 Mobirise - All Rights Reserved